Sigurni smo da se sa akcija darivanja krvi  mnogo naših darivatelja  sjeća simpatične i uvijek nasmijane dr. Jasmine, voditeljice odjela za transfuziologiju sa čijom pričom najavljujemo drugu ovogodišnju akciju dobrovoljnog darivanja krvi, koja će se održati u petak, 28. veljače u Fitness dvorani SC Franko Mileta u Labinu. Mr.sc Jasmina Simović Medica, dr.med, specijalist transfuzijske medicine, je, uz stručan opis djelatnosti zavoda, opisala jednu od bezbroj situacija u kojima je krv darivatelja od presudne važnosti za spašavanje života:

„Sjećam se prometne nesreće na relaciji Vrsar – Lim, kada je došlo do sudara 2 motociklista. Uspostavilo se da su oboje iste krvne grupe i oboje su trebali operativno zbrinjavanje. Već nakon prve narudžbe krvi kad vam kažu: uzimamo 4 doze neka uvijek 6 bude u rezervi, i to x2, već si možete predočiti moguću potrošnju. Alarmiram vozača, ide poziv prema pripravnom liječniku u Rijeci i dogovoramo dodatnu opskrbu. U međuvremenu jedan bolnički pacijent počeo je iznenada krvariti tako da se „podigao“ dodatni/pripravni operativni tim kako bi se zbrinuo pacijent. Radilo se o vremenu između ponoći i 3 sata ujutro, s tri operativne sale u pogonu. Svi su bili zbrinuti uz pozitivan ishod.

Ono što je dio našeg posla da uvijek moramo razmišljati 5 koraka unaprijed kako bi imali uvijek dostatnih zaliha i za nove, iznenadne pacijente.

Poznato je da se povremeno zna desiti da su zalihe krvi jedne ili više krvnih grupa smanjene, tada banke krvi idu u apel. U tom periodu uvijek čuvamo određeni broj doza za hitnoće, a pacijente naručene na elektivne/ne-hitne zahvate odgađamo kroz to vrijeme, i vodimo računa da se nikad ne odgodi kemoterapija pacijentu iz tog razloga.

Rado se odazovemo svakom pozivu GDCK kada su u pitanju davatelji jer nam se tako pruža prilika osobno  se zahvaliti na humanosti, nesebičnosti i redovitosti što nam omogućava dostane zalihe krvi za naše pacijente.

Svakako im želimo puno zdravlja uz veliko HVALA  na darovanoj krvi.“

 

Tko želi naučiti više:

„Odjel za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Pula bavi se imunohematološkim ispitivanjem krvi, dijagnostikom poremećaja hemostaze, dijagnostikom markera krvlju prenosivih zaraznih bolesti, te liječenjem bolesnika lijekovima proizvedenim iz ljudske krvi, a do postupka centralizacije 2015. bavili smo se i prikupljanjem i proizvodnjom krvnih pripravaka.

Iz 1 doze pune krvi primarnom proizvodnjom dobijemo 1 dozu koncentrata eritrocita, 1 dozu plazme te 1 sloj leukocita i trombocita („buffy-coat“) – 4 takva sloja iste krvne grupe se spajaju („pooliraju“) i dobijemo 1 „pool“ koncentrata trombocita što se predstavlja 1 terapijsku dozu. Trajanja koncentrata eritrocita je 35 dana u hladnjaku na +40 C, trombocita 5 dana na +240 C, plazme i krioprecipitata godina dana na -300 C.

Zadnjih 10-tak godina potrošnja svih krvnih pripravaka u našoj bolnici kretala se od 6500 -7400 godišnje, a u prošloj godini ukupno smo izdali 6500 krvnih pripravaka.

Redovito, utorkom i petkom odlazimo po krvne pripravke u KBC Rijeka, koja predstavlja našu banku krvi, te povremeno uslijed nagle, veće potrošnje i ranije. Tu se stvarno moramo  zahvaliti našim vozačima koji nam stoje na raspolaganju 24 sata dnevno. Također 1x mjesečno ili duže (ovisno o potrošnji) odlazimo u HZTM, Zagreb po krioprecipitate. Uvijek se trudimo imati dostatne zalihe svih krvnih pripravaka obzirom da smo „akutna“ bolnica u turističkoj regiji.

Nekako na tjednoj bazi, željeno stanje u skladištu koncentrata eritrocita bilo bi:

A+ između 30-40 doza, A neg 15-18 doza, B+ oko 20 doza, B neg 3-5 doza, O+ između 35-40, a u ljetnim mjesecima i 50 doza, O neg između 15-18 doza, AB + 6 doza, AB neg 2doze.

A što se tiče koncentrata trombocita koji imaju kratak rok trajanja (5 dana), njihovo stanje je ovisno o potražnji, svakako 4-6 doza moramo imati radi hitnoća, te u dogovoru s hematolozima i onkolozima uz dodatne doze. Prilikom preoperativnih anestezioloških pregleda kod pacijenata s smanjenim brojem trombocita dogovaramo se o terminu i pripremi takvih pacijenata za zahvat.

Od glavnih „potrošača“ su: internistička poliklinika s dnevnom bolnicom gdje se provode pripreme pacijenata za kemoterapiju i liječenje, supstitucijske nadoknade krvnim pripravcima, dalje slijedi Odjel traumatologije, odjel internističke hematologije s onkologijom, pa Odjel anesteziologije s intenzivnom medicinom.

Kod politrauma, liječnici s OHBP, kirurzi ili anesteziolozi nas obavještavaju o dolasku i odmah su u pripremi doze O neg krvne grupe, a po dobivanja pozitivne identifikacije pacijenta i uzorka za određivanje krvne grupe prelazi se na pacijentovu krvnu grupu.“

Veliko hvala dr. Jasmini na ovom svjedočanstvu i iscrpnom opisu aktivnosti i važnosti odjela za transfuziologiju u svrhu spašavanja života.

Share.

Comments are closed.